menopauza.ucinne.cz
Menopauza
dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Informace

Menopauza je ztráta menstruace po přechodu. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti - žena není schopna otěhotnět (přirozenou cestou; jsou ovšem známy případy umělého oplodnění). Menopauza nastupuje zhruba mezi 45. až 50. rokem věku ženy, jsou ovšem (i výrazné) odchylky oběma směry.

Slovo menopauza pochází z řečtiny a doslova znamená "konec měsíčních cyklů". Během přechodu dochází k snižování produkce hormonů - estrogenu a progesteronu. Estrogen podporuje normální vývoj ženských prsou a dělohy, kontroluje ovulační cyklus (kdy vaječník uvolňuje vajíčko do vejcovodu) a ovlivňuje mnoho aspektů ženského fyzického a psychického zdraví. Progesteron kontroluje menstruaci a připravuje stěnu dělohy k přijetí oplodněného vajíčka. 

Je velmi nepravděpodobné, že žena mezi 30. a 40. rokem prodělá menopauzu. U dospělých žen, které mají dělohu, nejsou těhotné nebo kojící, je post-menopauza definována jako stálá (alespoň roční) absence měsíčních period menstruace. U žen bez dělohy je menopauza definovaná jako vysoká úroveň hladiny hormonu folitropinu.

U člověka nastává období menopauzy přibližně ve středním věku, čímž oznamuje konec plodné fáze ženského života. Menopauza je přímým opakem k menarche, startu měsíčních period. Menopauza u žen však nemůže být jednoduše definována jako "konec měsíčních period", protože to, co se děje s dělohou, je vůči tomuto procesu podružné; kritickým faktorem je proces týkající se vaječníků.

Příkladem tohoto faktu může být skutečnost, že některým mladým ženám musí být ze zdravotních důvodů vyjmuta děloha (hysterektomie); její periody permanentně skončí a technicky bude neplodná, ale pokud alespoň jeden vaječník funguje, žena ještě menopauzy nedosáhla. I bez přítomnosti dělohy bude ovulace a produkce reproduktivních hormonů pokračovat dokud žena nedosáhne menopauzy. V případě, že jsou ženě chirurgicky odebrány vaječníky, je žena technicky v menopauze, i když je děloha zachována.

Menopauza je založena na ukončení produkce rozmnožovacích hormonů vaječníky. To samozřejmě může ovlivnit ženino sexuální chování. Výsledný pokles hladiny estrogenu ovlivňuje celý ženský reproduktivní systém, od mozku až po kůži.

Přechod a post-menopauza jsou přirozenou změnou v lidském životě. Změny mohou být pro řadu žen nepříjemné, ale jiné se s nimi vyrovnají bez potíží.

Věk

V západním světě je typické věkové rozpětí pro dosažení menopauzy mezi 40 a 60 lety, průměrně je to 51 let. V některých rozvojových zemích jako jsou Filipíny nebo Indonésie je průměr značně nižší, kolem 44 let.

V západním světě je poslední ženská perioda, která se objeví mezi roky 55 až 60 označována jako „pozdní menopauza“. „Raná menopauza“ je definována poslední periodou někde mezi 40. a 45. Rokem.

Velmi vzácně mohou ženské vaječníky přestat pracovat dříve v rozmezí kdykoliv od puberty až do 40 let. Tento jev je známý jako předčasné selhání vaječníků (PSV). PSV není považováno za normální projev stárnutí. Některé známé příčiny předčasného selhání vaječníků jsou autoimunní selhání, poruchy štítné žlázy, cukrovka, chemoterapie a radioterapie. U většiny spontánních případů předčasného selhání vaječníků je však důvod neznámý.

Předčasné selhání vaječníků je diagnostikováno měřením hladiny hormonů folitropinu a lutropinu. Hladiny těchto hormonů budou v případě dosažení menopauzy abnormálně vysoké. Výskyt předčasné menopauzy je značně vyšší u dvojčat – průměrně 5% dvojčat dosáhne menopauzy před 40. rokem. Důvody pro tento jev nejsou kompletně známy.

Ženy kouřící cigarety dosahují menopauzy mnohem dříve než nekuřačky.

 

 


Komentáře

Jméno:
Komentář:
Zapište název prvního
měsíce v roce:
 

1| 

2014-12-15 13:41:52 - Alena
Taky mám dobrou zkušenost s Elli, ale každý musí vyzkoušet a sám nejlíp ví, co mu sedí..

2014-12-15 13:41:05 - Alena
Taky mám dobrou zkušenost s Elli, ale každý musí vyzkoušet a sám nejlíp ví, co mu sedí..

2012-10-24 11:40:00 - Marie
V lékárně mi doporučili Arginmax pro ženy, který užívám už tři měsíce. Návaly horka a výkyvy nálad jsou pryč a navíc se zvýšila moje chuť na milování, která díky menopauze úplně vyprchala.

2012-09-13 13:50:33 - Anežka
Na menopauzu používám elli meno osteo a jsem s ním moc spokojená. Cena za balení je ve srovnání s jinými lepší a taky má vitamíny proti řídnutí kostí, k čemu mám dispozice. Když beru tyhle pilulky, je mi mnohem lépe a mám i lepší náladu.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Tonery a inkoustové náplně pro znalce